Operace Junction City

 

Největší vojenská akce na straně USA za celou válku ve Vietnamu

 Na rozpačitý výsledek „operace Cedar Falls“ navazuje hned v únoru 1967 „operace Junction City“ a bojiště severozápadně od Saigonu takzvaná WarZone C s Železným trojúhelníkem znovu ožívá. Opět proběhnou masivní operace typu vyhledej a znič, destrukce tunelových komplexů a likvidace velkého počtu partyzánů.

Operace Junction City byla 82. denní vojenská operace prováděná Spojenými státy a silami Republiky Vietnam (Republic of Vietnam - Jižní Vietnam). Operace začala dne 22. února 1967 v bojové oblasti C (War Zone C). Jednalo se o největší americkou vzdušnou výsadkovou operaci od operace Market Garden, z druhé světové války, a také jedinou takového rozsahu za celou dobu války ve Vietnamu, celkově se jednalo o jednu z největších operací USA v konfliktu v jihovýchodní Asii.
Operace Junction City byla opět masivním pokračováním operací typu „vyhledej a znič“, prováděné v naději, že se podaří definitivně vyčistit oblast válečné zóny C od jednotek NLF severozápadně od Saigonu v blízkosti Kambodžských a ústupové trasy k Laoským hranicím. Zúčastnilo se jí 34 ameridkých praporů a dva ARVN, byla podpořena rekordními 575 operačními lety. Dalším cílem této operace bylo pokud to bude možné zachytit nebo zničit ustupující jednotky NLF směřujících, dle předpokladu ke Kambodžským a Laoským hranicím. Ústřední úřad pro Jižní Vietnam (COSVN) měl pod kontrolou všechny nepřátelské činnosti vedoucí na jih  „tří hranic“ regionu Kambodže, Jižního Vietnamu a ústupové trasy do Laosu.

 


Přesto v ranné fázi operace docházelo na americké straně k těžkým ztrátám například u 1. pěší divize a 173. vzdušné výsadkové divize mezi 1.- 4. březnem 1967. Charakterizuje to komentář: "Charlie se zjeví jako duchové. Nečekaně naše napadnou. Chceme úder vrátit, jenže nevíme přesně, kde jejich hlavní síla je? I v Bau-Hai-Vung, který je považován za bezpečný prostor, jsme ztratili jednu brigádu. Je to podivné?!"

Po celý průběh operace opět američtí vojáci likvidovali tábory Vietkongu, sklady potravin a velké množství betonových bunkrů, ve kterých by se mohla skrýt celá divize NLF.

 

 

Avšak velké komunistické síly, o kterých se předpokládalo, že tam musejí být se nikdy neobjevily. „Když už jsme se tam dostali a nikoho nezabili a ani nic nenašli, tak to je vážně trapné," řekl velitel celé operace generálporučík Jonathan O. Seaman. "Občas mě napadá, že fakt, že jsme tam nic nenašli, může mít také svoji hodnotu, ale nenávidím takové mrhání prostředky jenom proto, abychom zjistili jenom něco takového."

 

 

I tak byla operace považována velením spojeneckých sil MACV za velmi úspěšnou. Do konce operace bylo totiž nepříteli způsobeno 2728 ztrát a partyzánské jednotky se vrátily do oblasti ve větší míře, až poté co z ní spojenecké síly odešly. V podstatě byl průběh a výsledek operace hodně podobný operaci Cedar Falls, kdy po vyčištění prostoru se spojenecké jednotky stáhly a zanechaly pouze opěrné body, díky čemuž se jednotky Vietkongu bez problémů vrátily zpět a oblast opětovně ovládly, Tato americká taktika byla pro celou válku ve Vietnamu příznačná.

 

Později se podaří objevit tajné dokumenty NVA a je zjištěno, že neschopnost získat moment překvapení, spočíval v tom, že se NLF podařilo infiltrovat jednoho ze svých agentů v blízkosti generála ARVN Cao Van Viena a generála spojeneckých vojsk Williama Westmorelanda. 

 

(marty+)